"המסע הטיפולי" 1

מאת: שי גטריידה
המסע הטיפולי" הוא גישה לעבודה טיפולית התנסותית המתקיימת במרחב הפתוח. טיפול, במובן תרפיה, הוא התחום העוסק בחשיפת כוחות ריפוי - אישיים כמו גם חברתיים או סביבתיים - בהעצמתם ובהוצאתם מן הכוח אל הפועל.
 

 המדריך לצייד שיטפונות

מאת: לביא זמיר – מנכ"ל חוגי סיירות ע"ש אורי מימון של קק"ל

הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון כאשר אנחנו מתכננים טיול שיטפונות הוא בטיחות!

טיול שיטפונות אינו טיול רגיל ויש להיערך בהתאם, למעשה זה לא ממש טיול, דומה יותר לדילוגים רכובים בין מקומות מהם ניתן לצפות בערוץ זורם או במפל שוצף.

לצערנו אנשים רבים נפגעו ואף נהרגו כתוצאה מכניסה לא מתוכננתמדריך לבטיחות ומקומות מומלצים לתצפית

 

המסע הטיפולי 2

מאת: שי גטריידה
הדברים המובאים במאמר זה מלטפים את הדבר שאני קורא לו "המסע הטיפולי" ובתוכו, בייחוד את "המסע לשמיעת קולי שלי" – מסעו של המטופל להכרת קולו האישי הייחודי, לשמיעתו ולהקשבה אליו. המילים מבקשות אם כן, לגעת באיכויות ובדקויות שאני מבקש להטמיע במרחב-זמן זה, איכויות שאני מבקש שיהיו בחלקים הבלתי מוחשיים של המסע, במרחשה התת-קרקעית שלו. איכויות שהשראתן במטפל, עיטופן את מטופל, יעניקו למרחב-זמן הזה את הייחוד והקדושה, קדושה, אני יודע, מילה חזקה, לו הוא ראוי.

בונים מנהיגות של סיירים – חוגי סיירות

מאת: לביא זמיר מנכ"ל חוגי הסיירות של קק"ל

היעד החינוכי שהצבתי לעצמי בחוגי הסיירות הוא להקים דור של אנשים שיכירו את הארץ הזו ויהיו בניה של הארץ ולא רק תושביה של הארץ. הכלי החינוכי שמשמש אותנו בדרך אל היעד הוא ה "סיירות", מה אם כן עומד מאחוריו?

 

"עוצמת השממה"

מאת:   ד"ר יעקב ראובן, ד"ר חגית תורג'מן -  המכללה האקדמית גליל מערבי

דו"ח מחקר מסכם למחקר הערכה של שיטות הטיפול בנוער בסיכון באמצעות יציאה למסעות שטח במדבר

לקריאה ליחצו כאן 
 

 

המדבר כמרחב של גיהות אורבנית

דוד מיכאלי / גבעתיים, ינואר 2011

נכתב עבור פרויקט שיקום הקדרון בהזמנת ארכ' אריה רחמימוף

המעבר הדרמטי המהיר של  החברה המערבית במשך העשורים האחרונים מחברה מודרנית-תעשייתית לחברת פוסט-מודרנית, טכנולוגית ווירטואלית, נוגע ליצירה ועיצוב ידע, העברת הידע, תפיסות עולם, דרכי חיים, כלכלה ודפוסי ייצור, אופי שוק העבודה. זאת, יחד עם הגדרת התפקידים החברתיים והמבנה המשפחתי. ילודת תינוקות, הגירת משפחות מהכפר והמתבגרים, מצטרפים לאוכלוסיית הערים ומשנים את המאזן הדמוגרפי הגלובלי. למעלה ממחצית האנושות, כחמישה מיליארד בני אדם, תתגורר בערים עד שנת 2030 .

שביל ישראל

מאת: דוד מיכאלי

בגיל חמישים, מי היה מאמין שאגיע, יצאתי למסע צליינות אישי עם אספה פלד, חברה ותיקה. עזבנו כל אחד את הבית למשך חודש ועלינו על שביל שחלף לאורך הארץ מתל דן בצפון עד אילת בדרום: שביל ישראל. השביל הותווה כמושג ותפיסה על ידי מורה הדרך הוותיק אורי דביר והוא מחבר שבילי טיול רבים לנתיב אחד רציף. השבילים היו שם עוד לפני כן כשבילי רועים, קווי גובה, ואדיות, דרכי מלך ראשיות ששמותיהן התחלפו פעמים רבות במשך הדורות, מקורות מים, אכסניות, תלי ערים עתיקות, ישובים ותיקים, ישובים חדשים, מערכות ממשל. גם הכיוונים היו שם. צפונה ונגבה קדמה וימה - צפון דרום ומזרח מערב. מה שלא היה שם לפני כן היה התפיסה של השביל כולו במרחב הישראלי

כאשר עוצבה התפיסה הזאת נוצר מרחב פעולה חדש.

 

מנהיגות, הובלה והנעה בשטח

מאת: דוד מיכאלי

כל אדם יכול ליטול מנהיגות בתנאים המתאימים
מנהיגות היא תכונה קשה להגדרה והיא כרוכה במושגים של נטילת אחריות, הימור, השפעה, ראייה, יכולת ביצוע וגם מוסר כעשיית הנכון לאותו זמן לגבי היחיד והקבוצה. אלו משרתים את היכולת להחליט ולפעול בתנאים של לחץ, אבדן דרך וסביבה משתנה באירועיה או בממדיה.

טיול מותאם - בניית והתאמת מסע וטיול על בסיס מטרות מוגדרות מראש

זיו דמטר, שירה ורדי מחלקת הדרכה ופיתוח, עמותת 'אתגרים

לקריאה ליחצו כאן