השפעת טבע תרפיה עם נערים בסיכון

מאת: איתן יוגב

תקציר המאמר יציג כיצד ניתן להיעזר בטבע תרפיה בעבודה עם נוער בסיכון, לאפשר לנערים לקבל את הכוחות התרפויטיים המצויים בטבע , לפתוח את הנערים לתמיכתו של הטבע בתהליך השיקומי שלהם, לתרגם את הקשר עם המטפלים ועם הטבע לקשר תומך, מכיל ורואה, וללמוד לחוות את הבריאה כהורית, מתייחסת וממלאת את החסרים הילדיים הבסיסיים. כמו כן מתאר המאמר כיצד מסוגלת הטבע תרפיה לעשות עבודה במרחב הפתוח ככלי עוצמתי ליצירת גבולות פנימיים, תחושת ערך עצמי, עבודה עם צרכים בסיסיים, יכולת קבלה עצמית ומחילה, והכלה גדולה כמו שרק אמא אדמה יכולה לתת.

המאמר יציג כיצד מסוגל המטפל באמצעות הטבע להכיל התנהגויות תוקפניות וקשיים רגשיים קשים המאפיינים את הנוער וכיצד תורם הקשר המשולש – מטפל – טבע – נער לסינרגיה של הכוחות המצויים בכל אחד משלושת קודקודי המשולש. כיצד פועל מודל המשפחה בטבע המבוסס על מודל הבית בטבע בהתייחסו לקבוצה כאל משפחה קמאית.

 

 

טבע תרפיה עם לטיפול במקרי התאבדות במשפחה

 

מאת: איתן יוגב

 

"אדם נולד באגרופים קמוצים ומת בידיים פשוטות"

 

"אַבָל אֲשֵׁמִים אֲנַחְנוּ עַל אָחִינוּ"

 

תקציר:  המאמר יציג כיצד ניתן להיעזר בטבע תרפיה בעבודה עם אנשים שיקירהם איבדו את עצמם לדעת.

כשאני יוצא למדבר אני מרגיש שאני הולך למות

מאת: דוד מיכאלי

פורסם ב-NRG מעריב, יוני 2006

''אם אדם נופל ממטוס באמצע הלילה'', כך מתחיל השיר הנפלא של דליה רביקוביץ ז''ל וממשיך ''רק אלוהים יכול להציל אותו''. ההמשך המאולתר שלנו, אנשי הטיפול בשטח, הוא: אם אדם נופל ממטוס באמצע הלילה האם הוא נשאר אדם.

 

תארו לעצמכם שמוציאים אתכם החוצה מתוך התרבות הרגילה ונהלי החיים הרגילים שלכם. אתם במדבר עכשיו. כל מה שיש לכם, ויהיה לכם בכלל בימים הנוראים והנפלאים האלה הוא תרמיל מרופט שבו אתם סוחבים מים, מעט ציוד ומזון. והתרמיל כבד. תארו לעצמכם שעזבו אתכם ואתם צריכים למצוא את הדרך לבד ימים רבים במדבר הגדול הנפרש לפניכם והוא צופן בתוכו איום וצימאון, בדידות, קושי ללכת, מאמצים גדולים, סכנות ואובדן דרך.

 

תארו לעצמכם שאין מי שישמע אתכם ואת קובלנתכם.